1-Çölde jeep safari yapın

Dubai’de ne yapılır diye sorulduğunda akıllara şüphesiz ilk önce çölde yapılan jeep safarileri gelir. Safariler genellikle saat 15.00-15.30 gibi otelden alınmanız ile başlar ve akşam 21.00-21.30’a kadar sürer. Otelinizden alındıktan sonra çöle doğru yola çıkılır. Yolda verilen molalardan sonra 45 dk içinde çöle varılır ve kum tepelerinde safari başlar. 6 kişilik jeepler kum tepelerinden yılan gibi kıvrılarak gider. Yol boyunca zaman zaman aksiyon dolu vakit geçirebilirsiniz.

 

      

2-Şehir turu atın

Dubai’ye geldiysek önce şehri tanımak gerek. Şehri keşfetmek için düzenlenen turlara da katılabilirsiniz. Turlar;  Dubai Koyu, Dubai Müzesi,  Jumeirah Plajı, Jumeirah CamiiBurj Al ArabMadinat JumeirahPalmiye AdasıDubai Marina ve Burj Khalifa çevresinde dolaşıyor. Bu turun fiyatları genellikle 150 AED (120 TL) ve 4 saat sürüyor.

 

 

3-Dünyanın en yüksek binasına çıkın

Dünyanın en yüksek binası Dubai’de yer alıyor; adı Burj Khalifa. 828 m yüksekliğindeki bina üzerinde 124 ve 148. katlarda olmak üzere 2 adet seyir terası yer almaktadır. Bu seyir terasların girişleri The Dubai Mall alışveriş merkezleri üzerinden yapılıyor. Seyir terasına çıkmak için ödemeniz gereken ücret 100 TL ile 400 TL arasında fark gösterebiliyor.

 

 

4-Denizin keyfini çıkartın

Eğer Dubai için fazladan birkaç gün ayırabilirsiniz denizin keyfini çıkartabilirsiniz. Basra Körfezi‘ne kıyısı olan Dubai’de birçok plaj bulunuyor. Bunun dışında Wild Wadi ve Aquaventure adında 2 tane de güzel su parkı var. Ülkemizde kış aylarının yaşandığı Ekim-Aralık aylarında Dubai’de deniz keyfi yapabilirsiniz.

 

5-JBR’de yürüş yapın

Sıcak hava koşullarından dolayı Dubai’de çok fazla yürüyüş parkuru bulunmamakta ama Dubai Marina‘daki devasa gökdelenlerin arka kısmında bulunan Jumeirah Beach Residence yani kısaca JBR yürüyüş için harika bir yer.

 

 

6-Dubai Koyu’nda tekne turuna katılın

Dubai’yi Deira ve Bur Dubai bölgelerine ayıran koyun adı Dubai Creek. Bu noktada yer alan teknelere binerek koy boyunca tur atabilirsiniz. İsterseniz tur firmalarının da düzenlediği turlara katılabilirsiniz.

 

7-Yaz ortasında kayak yapın

Dubai’nin en büyük ve ünlü 2. alışveriş merkezi olan Mall of the Emirates içerisinde SKI Dubai adında yapay bir kayak pisti var. Hava sıcaklığının 45 dereceleri bulduğu günlerde bile burada kayak keyfini yaşayabilirsiniz.

 

 

8-The Dubai Fountain’i seyredin

Dubai’nin simge yapılarından Burj Khalifa ve en büyük alışveriş merkezi olan The Dubai Mall‘un yanında The Dubai Fountain adında bir çeşme var. Burada her yarım saatte bir ışık ve ses gösterisi yapılıyor. Sahip olduğu tema ile dünyanın en ünlü ve şov gerçekleşen çeşmesi burası. Güneş battıktan sonra düzenlenen gösterilerden birini mutlaka izlemelisiniz. Gösteriler 2-3 dakika sürse de izlemesi oldukça keyifli. Gösteri hakkında fikir sahibi olmak isterseniz Youtube’da yer alan gösterilere göz atabilirsiniz.

 

 

      

 
Dubai'de Kültür ve Eğlence